עולם השופטים

שמשון מפיל את עמודי הארמון וקובר את כולם איתו

שופטים , פרק טז

"בַּמֶּה כֹּחֲךָ גָדוֹל וּבַמֶּה תֵאָסֵר לְעַנּוֹתֶךָ" שופטים, טז, ו

"וַיְהִי כִּי הֵצִיקָה לּוֹ בִדְבָרֶיהָ כָּל הַיָּמִים וַתְּאַלְצֵהוּ וַתִּקְצַר נַפְשׁוֹ לָמוּת.  וַיַּגֶּד לָהּ אֶת כָּל לִבּוֹ" שופטים, טז, טו

"וַתְּגַלַּח אֶת שֶׁבַע מַחְלְפוֹת רֹאשׁוֹ… וַיָּסַר כֹּחוֹ מֵעָלָיו" שופטים, טז, יט

"תָּמוֹת נַפְשִׁי עִם פְּלִשְׁתִּים" שופטים, טז, ל

שמשון מגיע אל אישה זונה בעזה. הדבר נודע לפלשתים. הם אורבים לו, אך הוא קם באמצע הלילה ומתחמק דרך שערי העיר אשר הוא עוקר ממקומם. לאחר מכן שמשון מתאהב באשה פלשתית נוספת – דלילה, הגרה בנחל שורק. דלילה שואלת אותו שלוש פעמים מה מקור כוחו, אך הוא משקר ואינו משיב לה. בכל פעם מוסר לה תשובה שונה לפעולה שהיא צריכה לעשות בו בשנתו. היא עושה אותה, אך מקור כוחו נותר בעינו. לבסוף, שמשון אומר לה את האמת, כי מקור כוחו הוא בשערו. סרני פלשתים מביאים לה את הכסף שהובטח לה. היא גוזרת את שערו ומרוקנת אותו מכוחותיו. שמשון נלכד, נאסר, עיניו נעקרות, והוא הופך לטוחן בבית האסורים.

הפלשתים עורכים משתה גדול לרגל הכרעתו של שמשון. שמשון מובא למשתה כדי להעצים את החגיגה. כעת הוא עיוור, אך שערו החל לצמוח שוב. הוא מקבל את כוחו בפעם האחרונה, וממוטט את אבני הבניין על החוגגים בו וקובר את כולם תחתיו. שמשון מקבל את הדין בהכנעה. הוא מתמסר לשליחות שעבורה יצא לדרך – פגיעה בפלשתים המשעבדים את ישראל. שמשון מסב להם נזק כבד, מקריב את חייו, אך זוכה לתהילת נצח רוחנית.

לקבל את הדין 
לחזור למקום הבטוח, לקבל את הדין בהכנעה ולפעול לבצע את התיקון שהוא הדרך להגיע חזרה לאיזון, לחסד ולדרך חזרה הביתה.