הבשורה על-פי מתי פרק כב

ישוע מסביר מהן המצוות החשובות ביותר 

34 כַּאֲשֶׁר שָׁמְעוּ הַפְּרוּשִׁים כִּי הִשְׁתִּיק אֶת הַצְּדוֹקִים, נֶאֶסְפוּ יַחְדָּיו 35  וְאֶחָד מִבַּעֲלֵי הַתּוֹרָה שֶׁבֵּינֵיהֶם שָׁאַל אוֹתוֹ כְּדֵי לְנַסּוֹתוֹ: 36 "רַבִּי, אֵיזוֹהִי הַמִּצְוָה הַגְּדוֹלָה שֶׁבַּתּוֹרָה" 37 הֵשִׁיב לוֹ יֵשׁוּעַ: "וְאָהַבְתָּ אֶת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכָל־לְבָבְךָ וּבְכָל־נַפְשְׁךָ וּבְכָל מְאֹדֶך . 38זֹאת הַמִּצְוָה הַגְּדוֹלָה וְהָרִאשׁוֹנָה. 39 הַשְּׁנִיָּה דּוֹמָה לָהּ: וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ. 40 בִּשְׁתֵּי מִצְווֹת אֵלֶּה תְּלוּיָה כָּל הַתּוֹרָה וְהַנְּבִיאִים."

41 כְּשֶׁנִּקְהֲלוּ הַפְּרוּשִׁים שָׁאַל אוֹתָם יֵשׁוּעַ 42 "מַה דַּעְתְּכֶם עַל הַמָּשִׁיחַ? בֶּן מִי הוּא?" הֵשִׁיבוּ לוֹ: "בֶּן־דָּוִד."

ישוע מסביר לפרושים כי המצוות הגדולות בתורה הן אהבת האל ואהבת האחר. אין די בקיום המצוות באופן מעשי, חשוב עוד יותר לאהוב את האחר כפי שאנו אוהבים את עצמנו. הקושי נובע מכך שאדם אוהב את עצמו ודואג לעצמו באופן טבעי. הגדולה היא לאהוב את האחר ולשים את עצמנו במקומו, דבר שאינו טבעי לאדם. מי שמצליח להתגבר על היצר ועל הכוחות השליליים והאנוכיים הקוראים לו לשים את עצמו במרכז, זוכה לדרגה גבוהה של צדיקות וזוכה לראות רק אור, כי רק הנתינה לאחר ממלאת את חיינו במשמעות.

להתאחד עם האחר
לשאוף לאחדות, לרב-גוניות ושיתוף. להתייחס בסובלנות ובכבוד לזולת ולהתגבר על האנוכי לטובת נתינה ללא תנאי ואהבת חינם.