דברים // פרשת ואתחנן

מהי‭ ‬הקריאה‭ ‬הבסיסית‭ ‬והחשובה‭ ‬ביותר‭?‬

משה מעביר את המסר – שליחות ישראל תעשה באמצעות חכמה ומוסר

"רְאֵה, לִמַּדְתִּי אֶתְכֶם חֻקִּים וּמִשְׁפָּטִים כַּאֲשֶׁר צִוַּנִי ה' אֱ־לֹהָי לַעֲשׂוֹת כֵּן בְּקֶרֶב הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם בָּאִים שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ. וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם, כִּי הִוא חָכְמַתְכֶם וּבִינַתְכֶם לְעֵינֵי הָעַמִּים, אֲשֶׁר יִשְׁמְעוּן אֵת כָּל הַחֻקִּים הָאֵלֶּה" (דברים ד')

  • משה מעביר את המסר לבני ישראל – שליחותכם תבוא לידי ביטוי למול כל העמים באמצעות חוכמה, בינה והמוסר האלוהי. השליחות איננה רק לתוך העם פנימה, אלא גם מכוונת לכלל האנושות. השפעה אשר תבוא לידי ביטוי בהנחלת ערכי המוסר האלוהי – חירות, צדק, למדנות וחמלה. עם ישראל הוא קטן מספרית אך חלקו יהיה רב בהפצת ערכים ואור. לא גודלו של עם ישראל חשוב, אלא השפעתו. 
  • לאחר האירועים הגדולים של יציאת מצרים, מתן תורה והמסע במדבר שהם שיא הברית ההיסטורית בין עם ישראל לאלוהים, משה מעניק לברית הזאת חוזק נוסף באמצעות פירוט החוקים והמשפטים. זה יהיה היסוד שישמור לאורך הדורות את עוצמת הקשר.

אלהים מוסר את קריאת שמע ישראל

"שְׁמַע, יִשְׂרָאֵל: יְהוָה אֱלֹהֵינוּ, יְהוָה אֶחָד. ה וְאָהַבְתָּ, אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשְׁךָ, וּבְכָל-מְאֹדֶךָ. ו וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם–עַל-לְבָבֶךָ.  ז וְשִׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ, וְדִבַּרְתָּ בָּם…  יז שָׁמוֹר תִּשְׁמְרוּן, אֶת-מִצְוֹת יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם, וְעֵדֹתָיו וְחֻקָּיו, אֲשֶׁר צִוָּךְ.  יח וְעָשִׂיתָ הַיָּשָׁר וְהַטּוֹב, בְּעֵינֵי יְהוָה–לְמַעַן, יִיטַב לָךְ, וּבָאתָ וְיָרַשְׁתָּ אֶת-הָאָרֶץ הַטֹּבָה" (דברים ו') 

  • קריאת "שמע ישראל" היא הקריאה הבסיסית והחשובה ביותר של יהודי לאורך הדורות. הקריאה מבטאת את הכרת האדם במלכות האלוהים ובזהותו. ייחודה של הקריאה בכך שהיא מבססת מערכת יחסים בין אלוהים לעמו, מערכת אשר בליבה קיימת הקשבה. ייחודיות המערכת הזאת לאורך הדורות מול מערכות אמונה אחרות, היא בכך שכאשר אנו מקשיבים, אנו מתקרבים, מעורבים וחשים, מה שמייצר עוצמה ואהבה לדורות.
  • כאשר מבקש אלוהים מבני ישראל לעשות "הישר והטוב", יש בכך קריאה נוספת חשובה, כי אין די באמונה באל ובאחדותו, אלא על היהודי המאמין להיות אדם ישר וטוב, כלומר אין די בקיום המצוות ובלמדנות, אלא חובתו של היהודי להיות אדם טוב.

אלהים שומר את ברית החסד לאוהביו

"וְיָדַעְתָּ, כִּי-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ הוּא הָאֱלֹהִים:  הָאֵל, הַנֶּאֱמָן–שֹׁמֵר הַבְּרִית וְהַחֶסֶד לְאֹהֲבָיו וּלְשֹׁמְרֵי מִצְוֹתָו, לְאֶלֶף דּוֹר.  י וּמְשַׁלֵּם לְשֹׂנְאָיו אֶל-פָּנָיו, לְהַאֲבִידוֹ" (דברים ז')

  • צער אמיתי איננו על חורבן פיזי, הצער הוא על ירידה, על פיחות ברגש, על ההתרחקות מהשכינה, שהיא ליבת היחסים שלנו עם הבורא ועם הקרובים אלינו. זה הדבר אשר מונע מאיתנו הארה. כדי לזכות בהתעלות באמת, נדרש להחדיר את הרגש פנימה. המעשה המאה ואחד שונה מן המעשה המאה, כך גם הלימוד המאה ואחד.

להתחבר ולהתקבץ
לצמצם את העצמי מתוך ענווה ולהתחבר לבורא ולברואים. לבנות גשרים ולהרחיב את התודעה באמצעות פתיחת הלב.

אוצרות רוחניים מן החזון האלוהי – פרשת ואתחנן

  • הרמה הגבוהה ביותר של התקשרות עם הבורא היא התקשרות לשמה, כלומר העבודה הרוחנית עצמה היא הברכה, שלא כדי לקבל איזושהי תמורה.
  • משה מוותר על ההישג האישי ודבקותו נותרת ברמה הגבוהה ביותר. עולמנו מלא באוצרות חינם ולכן איננו זקוקים לתגמול, ההשתדלות עצמה היא הברכה.
  • כדי להגיע לרמה הרוחנית הגבוהה ביותר חייבים לוותר על האגו, להקדיש את חיינו לאהבת חינם. עלינו לגייס את כוח המחשבות,  ולסלק את שליטת עולם החומר מחיינו.
  • כשמתגברים על כוח המשיכה של השליליות, מגיעים לרמה הגבוהה ביותר של גן עדן עלי אדמות – קיום נצחי ואושר אין-סופי.
  • שליחותו של המאמין באה לידי ביטוי באמצעות חכמה ומוסר, השפעה אשר תבוא לידי ביטוי בהנחלת ערכי המוסר האלוהי. 
  • קריאת "שמע ישראל" היא תעודת הזהות של כל יהודי, והיא מהות הקשר הפנימי עם הבורא, קשר המבוסס על הקשבה המייצר עוצמה ואהבה לדורות.