ויקרא // פרשת בחוקותי

מהו‭ ‬הגורל‭ ‬המייחד‭ ‬את‭ ‬ישראל‭?‬

השאיפה האלוהית להיות חברת מופת

"אִם-בְּחֻקֹּתַי, תֵּלֵכוּ; וְאֶת-מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם.  ד וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם, בְּעִתָּם; וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ, וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ.  ה וְהִשִּׂיג לָכֶם דַּיִשׁ אֶת-בָּצִיר, וּבָצִיר יַשִּׂיג אֶת-זָרַע; וַאֲכַלְתֶּם לַחְמְכֶם לָשֹׂבַע, וִישַׁבְתֶּם לָבֶטַח בְּאַרְצְכֶם.  ו וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ, וּשְׁכַבְתֶּם וְאֵין מַחֲרִיד; וְהִשְׁבַּתִּי חַיָּה רָעָה, מִן-הָאָרֶץ, וְחֶרֶב, לֹא-תַעֲבֹר בְּאַרְצְכֶם….  יב וְהִתְהַלַּכְתִּי, בְּתוֹכְכֶם, וְהָיִיתִי לָכֶם, לֵאלֹהִים; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לִי לְעָם" (ויקרא כ"ו)

  • "אם תלכו", כלומר אין כאן רק התניה אלא גם אמירה – כל אדם צריך למצוא את הדרך שלו, כל אחד יכול למצוא את הביטוי שלו לעבודה הרוחנית. כאשר מוסיפים זאת לאמירה: "בחוקותי", מתבהרת לנו המשמעות המלאה, חוקותי הם דבר משמעותי החקוק בתוך ליבנו, דבר אישי ועמוק שקיים בכל אחד מאיתנו וכאשר הוא מתרחש אז השפע בהכרח יבוא.
  • האמירה: "אם בחוקותיי" משמעותה – אם תלכו ותעשו יחד, כלומר לא מספיק שכל אחד ישמור ויפעל בדרכו, אלא עליכם לפעול במשותף. זו אחריות כבדה שאין לה אח ורע בתולדות העמים. הגורל המשותף, לטוב ולרע, הוא הגורל המייחד את ישראל – הגורל לשאוף לטוב, לחירות, לצדק, לחיים רוחניים ולהיות חברת מופת.

כוחו העצום של היחיד לנצחון צבאי ורוחני

"וּרְדַפְתֶּם, אֶת-אֹיְבֵיכֶם; וְנָפְלוּ לִפְנֵיכֶם, לֶחָרֶב ח וְרָדְפוּ מִכֶּם חֲמִשָּׁה מֵאָה, וּמֵאָה מִכֶּם רְבָבָה יִרְדֹּפוּ; וְנָפְלוּ אֹיְבֵיכֶם לִפְנֵיכֶם, לֶחָרֶב" (ויקרא כ"ו)

  • כוחו של היחיד מול האויב אינו תוספת של אדם אחד אשר יכול לסייע לחמישה מול מאה, אלא תוספת של אחד היא הרבה מעבר למספר הפיזי. כוחם של האנשים המעטים העוסקים ברוח גדול בהרבה ממספרם המוחלט, ולכן הדבר דומה גם לחיים הרוחניים עצמם, כאשר אדם מקדיש את חייו לעבודה הרוחנית, השפעתו גדולה בהרבה, כאשר אדם משפיע על כל סביבותיו הם משפיעים על האחרים.

החובה לפנות מקום לשפע הבא

"וַאֲכַלְתֶּם יָשָׁן, נוֹשָׁן; וְיָשָׁן, מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאו" (ויקרא כ"ו)

  • כדי לפנות מקום לחדש וליצירה יש לפנות מקום לדברים שכבר למדנו ואנחנו מכירים אותם. הדבר יכול להיעשות על ידי הנחלתם לאחרים, זהו המעיין הנובע של החוכמה, להרבות בינה ודעת. כאשר אנחנו זוכים בשפע, עלינו לפנות מקום לשפע הבא, זאת על ידי הענקת השפע הקודם לאחר.

הקללות אשר יתרחשו אם לא יישמרו חוקותיי

"וְאִם-בְּחֻקֹּתַי תִּמְאָסוּ, וְאִם אֶת-מִשְׁפָּטַי תִּגְעַל נַפְשְׁכֶם, לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת אֶת-כָּל-מִצְוֹתַי, לְהַפְרְכֶם אֶת-בְּרִיתִי….  יז וְנָתַתִּי פָנַי בָּכֶם, וְנִגַּפְתֶּם לִפְנֵי אֹיְבֵיכֶם" (ויקרא כ"ו) 

  • אם ישמרו חוקותיי, מופיעות הקללות אשר יתרחשו אם לא ישמע העם בקול אלוהים. על פי הזוהר (כי תבוא) "כל הבטחות ונחמות של ישראל בקללות אלו כתובות. צא וראה במלך האוהב את בניו הקב"ה שאף שהוא מקלל, מלא ברחמים", על עם ישראל לקבל בברכה, לא רק את הטוב, אלא גם את הרע, כי הדבר בא מתוך אהבה ונחמה.

להשתחרר מן העיסוק בעצמי
להשתחרר מהאנוכי ומהחומריות ומהשפעות חיצוניות ולהתחבר אל מה שמחוץ לנו. לטובת הענווה והקבלה של חוסר השלמות שלנו.

אוצרות רוחניים מן החזון האלוהי – פרשת בחוקותי

  • אם נלך אחרי מחשבות אחרות התוצאה תהיה כאוס ותוצאות מקריות. אנו חייבים לזכור תמיד מה חשוב באמת.
  • צמיחה רוחנית נותנת לחיינו משמעות, רק כאשר נשתחרר מן האגו ומהחומר נבין מה נכון ונפעל כדי להתעורר ולצמוח.
  • כל אדם צריך למצוא את הדרך שלו, כל אחד יכול למצוא את הביטוי שלו לעבודה הרוחנית, "חוקותי" הם דבר משמעותי החקוק בתוך ליבנו.
  • עליכם לפעול בגורל משותף, לטוב ולרע, לא מספיק שכל אחד יפעל בדרכו.
  • כוחם של האנשים העוסקים ברוח גדול ממספרם המוחלט, כאשר אדם מקדיש את חייו לעבודה הרוחנית, הוא משפיע על כל סביבותיו.
  • כאשר אנחנו זוכים בשפע, עלינו לפנות מקום לשפע הבא, זאת על ידי הענקת השפע הקודם לאחר, זו מהות מעיין החכמה.