ויקרא // פרשת אחרי מות

מדוע‭ ‬השטן‭ ‬הוא‭ ‬חלק‭ ‬בלתי‭ ‬נפרד‭ ‬מן‭ ‬הבריאה‭?‬

תהליך הוצאת הרע מתוכנו הוא אינסופי

"וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה אַחֲרֵי מוֹת שְׁנֵי בְּנֵי אַהֲרֹן בְּקָרְבָתָם לִפְנֵי ה', וַיָּמֻתוּ וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, דַּבֵּר אֶל-אַהֲרֹן אָחִיךָ…. יִקַּח שְׁנֵי-שְׂעִירֵי עִזִּים, לְחַטָּאת; וְאַיִל אֶחָד, לְעֹלָה וְהֶעֱמִיד אֹתָם לִפְנֵי יְהוָה, פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד.  ח וְנָתַן אַהֲרֹן עַל-שְׁנֵי הַשְּׂעִירִם, גֹּרָלוֹת–גּוֹרָל אֶחָד לַיהוָה, וְגוֹרָל אֶחָד לַעֲזָאזֵל.  ט וְהִקְרִיב אַהֲרֹן אֶת-הַשָּׂעִיר, אֲשֶׁר עָלָה עָלָיו הַגּוֹרָל לַיהוָה; וְעָשָׂהוּ, חַטָּאת.  י וְהַשָּׂעִיר, אֲשֶׁר עָלָה עָלָיו הַגּוֹרָל לַעֲזָאזֵל, יָעֳמַד-חַי לִפְנֵי יְהוָה, לְכַפֵּר עָלָיו–לְשַׁלַּח אֹתוֹ לַעֲזָאזֵל, הַמִּדְבָּרָה" (ויקרא ט"ז)

  • האדם יכול לבחור בכל רגע נתון בין האלוהות או השטן. בחירה זו היא מעלתו של האדם, ולכן אם בחר בחטא יצטרך ליטול אחריות, אך האפשרות לתשובה קיימת תמיד. הזכות לחטוא היא חלק בלתי נפרד מן הקיום. בספר הזוהר נכתב כי "והנה טוב מאוד – זה מלאך המוות, אין לבטל אותו מן העולם. העולם צריך לו", כלומר הרע הוא חלק בלתי נפרד מן הבריאה ונועד לאתגר אותנו, לכן הוצאת הרע מתוכנו היא תהליך בלתי נגמר, העזאזל והשטן הם חלק בלתי נפרד מהבריאה.
  • נדב ואביהוא נספו בשל חטא היוהרה, הם בקשו זכויות יתר, ושכחו כי מעלתם החשובה ביותר של משרתי ציבור היא הענווה. כאשר אדם ובפרט זה המשרת קבוצה רואה עצמו מורם מעם הוא נוטל מן הקדושה ומהאור שהיה אמור להעביר הלאה ומנכס אותם לעצמו, מן הבחינה הזאת בחירתם היא העזאזל, משום שהם מרחיקים מן הציבור את האור ואת הקדושה. תכלית חיינו היא העצמת האור בעולם, כאשר אנו מונעים אותו, אנו בוחרים ברע.

האדם הוא שילוב של גוף גשמי ושפל עם נשמה רוחנית

"וּשְׁמַרְתֶּם אֶת-חֻקֹּתַי וְאֶת-מִשְׁפָּטַי, אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם: אֲנִי, יְהוָה… וְלֹא תַעֲשׂוּ, מִכֹּל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵלֶּה:  הָאֶזְרָח, וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם.  כז כִּי אֶת-כָּל-הַתּוֹעֵבֹת הָאֵל, עָשׂוּ אַנְשֵׁי-הָאָרֶץ אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם; וַתִּטְמָא, הָאָרֶץ.  כח וְלֹא-תָקִיא הָאָרֶץ אֶתְכֶם, בְּטַמַּאֲכֶם אֹתָהּ, כַּאֲשֶׁר קָאָה אֶת-הַגּוֹי, אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם" (ויקרא י"ח)

  • האדם הוא שילוב של כתר ומלכות, גוף גשמי ושפל, עם נשמה רוחנית נעלה. עלינו להימנע מלהיות כבולים ליצר הגשמי, אך גם לא להתנתק מעולם המלאכים. על האדם לשמור על האיזון ולהפוך כלי קיבול לשכינה, שדרכו האור יכול להתגלות ולהשפיע. כאשר אדם פועל מתוך הרצון להתעלות באופן מאוזן חייו יהיו רבי ערך.
  • לארץ ישראל יש מעלה מיוחדת של קדושה, אם מטמאים אותה ולא מכפרים על כך, אז היא מקיאה את חוטאיה. המעמד הייחודי של חטא בארץ ישראל הוא שאינו מחטיא רק את האדם, אלא גם את שאר הציבור, והארץ תקיא את החוטא מקרבה בשל כך. מכאן שקיימת אחריות רבה יותר לזה הגר בארץ ישראל, ביכולתו לקיים קדושה רבה יותר, אך גם ביכולתו להחטיא עוד יותר.

לממש את גן עדן
לממש את השמיים בארץ, לצמצם את האגו ולעסוק ברוח. לאהוב את האחר ולשאוף תמיד לשלום.

אוצרות רוחניים מן החזון האלוהי – פרשת אחרי מות

  • לחייו של אדם יש מטרה – להגיע למצב של "קדושים", לכן פרשה זו עוסקת בשליליות, בעזאזל. כדי להגיע למצב "קדושים" צריך לחשוף תחילה את הרע, לא להתנגד לו, רק כך נוכל לבחור בטוב.
  • אין קיצורי דרך, רק לאחר שנחשוף את הרע, נוכל לבחור בטוב, לרע יש תפקיד בעולם, הוא נועד לסייע לנו לראות את הסדר המופלא שמתחת לכאוס. הסיבה לכאוס היא כדי שנתגבר עליו, שנוכל לבחור בטוב ולהגיע לאיזון ולשלום אלוהי בתוכנו ובעולם.
  • הזכות לחטוא היא חלק בלתי נפרד מן הקיום, האדם יכול לבחור בכל רגע נתון בין האלוהות או השטן, בחירה זו היא מעלתו של האדם ולכן גם אם בחר בחטא יצטרך ליטול אחריות ולעשות תשובה.
  • הרע הוא חלק בלתי נפרד מן הבריאה ונועד לאתגר אותנו, לכן הוצאת הרע מתוכנו היא תהליך בלתי נגמר שהוא מהות קיומנו.
  • האדם הוא שילוב של גוף גשמי ושפל, עם נשמה רוחנית נעלה, על האדם לשמור על האיזון ולהפוך כלי קיבול לשכינה.