ויקרא // פרשת מצורע

מדוע‭ ‬אלוהים‭ ‬מכה‭ ‬את‭ ‬האדם‭?‬

הדרך להתמודד עם הרוע בעולם

"וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה וְאֶל-אַהֲרֹן לֵאמֹר. לד כִּי תָבֹאוּ אֶל-אֶרֶץ כְּנַעַן, אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם לַאֲחֻזָּה; וְנָתַתִּי נֶגַע צָרַעַת, בְּבֵית אֶרֶץ אֲחֻזַּתְכֶם, וּבָא אֲשֶׁר-לוֹ הַבַּיִת, וְהִגִּיד לַכֹּהֵן לֵאמֹר:  כְּנֶגַע, נִרְאָה לִי בַּבָּיִת" (ויקרא י"ד)

  • הצרעת מסמלת רוע פנימי הקיים באדם. הרוע מסומן באופן שיוכל להיראות מבחוץ, כך יתאפשר לזהות את הרוע כאשר יגיעו בני ישראל לכנען, וכך יוכלו גם לטפל בו ולתקן אותו, לא ניתן יהיה להסתירו בבית, בבגד או בגוף. רק כאשר חושפים את הנגע ניתן לטפל בו, הדרך היחידה שבה אפשר להתמודד עם הרוע היא באמצעות חשיפה והתבוננות פנימה. רק אז יוכל האור יכול להיכנס ולטהר.
  • הצרעת היא תוכחה אלוהית, היא תוקפת את האדם באופן מדורג, תחילה בביתו, בבגדיו ורק לבסוף בגופו ובנפשו. האדם יכול בכל נקודת זמן לתקן את דרכיו, אך אם אינו עושה זאת, המכות מתעצמות. אלוהים מכה באדם מתוך אהבה, כדי שיתקן את דרכיו מתוך בחירה. אלוהים בורא את התרופה בטרם הוא בורא את המכה. הצרעת נובעת מתוך רצון שהאדם יתוקן באופן כנה. 

המנעות ממלים טובות מפנה מקום לרוע

"וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר.  ב זֹאת תִּהְיֶה תּוֹרַת הַמְּצֹרָע, בְּיוֹם טָהֳרָתוֹ: וְהוּבָא, אֶל-הַכֹּהֵן.  ג וְיָצָא, הַכֹּהֵן, אֶל-מִחוּץ, לַמַּחֲנֶה; וְרָאָה, הַכֹּהֵן, וְהִנֵּה נִרְפָּא נֶגַע-הַצָּרַעַת, מִן-הַצָּרוּעַ.  ד וְצִוָּה, הַכֹּהֵן, וְלָקַח לַמִּטַּהֵר שְׁתֵּי-צִפֳּרִים חַיּוֹת, טְהֹרוֹת; וְעֵץ אֶרֶז, וּשְׁנִי תוֹלַעַת וְאֵזֹב… וְטִהֲרוֹ, וְשִׁלַּח אֶת-הַצִּפֹּר הַחַיָּה עַל-פְּנֵי הַשָּׂדֶה" (ויקרא י"ד)

  • "אמר ר' יהושע בן לוי… זאת תהיה תורת המצורע – המוציא שם רע, ללמדך שכל האומר לשון הרע עובר על חמישה חומשי תורה" (ויקרא רבה ט"ז), כלומר הצרעת היא סימן אזהרה, תמרור המסמן לאדם שהוא ניצב בפני בחירה בין הטוב לרע.
  • על פי הזוהר הקדוש: "הנגעים באים על מילים טובות שבאו לו ולא אמר אותן" (תזריע מ"ו), הציפור המתה מסמלת את המילים הרעות, אשר נרמזות בתחילת הפרשה: הכוונה לא רק למילים מזיקות ופוגעניות, אלא גם לדיבור ריק ובטל. הציפורים החיות מסמלות את הדיבור החיובי. המסר הוא כי מעבר לחטא הטמון במילים הפוגעניות, הביקורתיות והריקות, קיים חטא חמור עוד יותר והוא הימנעות ממילים טובות, כאשר אין אומרים טוב, מתפנה המקום לרוע. 
  • השפה והמילים הן הבסיס להרס או לבריאה. אלוהים בלתי נראה, אך הוא נשמע, הן בסיפורי המקרא, הן בתפילות והן בתודעתנו. הוא מתגלה לאדם באמצעות המילים ומכאן מקור קדושתן. קדושה אשר עוברת למערכות היחסים לא רק בן אדם לאלוהיו, אלא גם בין אדם לחברו. מילים מחברות ומפרידות, לכן שימוש בזוי במילים משחית את אור הבריאה, בעוד שימוש לשבח במילים מחיה את כוחות הבריאה.

לרדוף אמת
לשמוע ולהשמיע אמת, גם כשהיא אינה נוחה וכואבת וגם שאינה כדאית. רק כאשר פותחים את הלב בכנות מתרחש הנס.

אוצרות רוחניים מן החזון האלוהי – פרשת מצורע

  • הצרעת מסמלת את הרוע הפנימי באדם. הרוע יסומן באופן שיוכל להיראות מבחוץ, כך יתאפשר לזהות את הרוע וכך יוכלו גם לטפל ולתקן אותו. רק כאשר חושפים את הנגע ניתן לטפל בו, רק אז יוכל האור יכול להיכנס ולטהר את השליליות.
  • הצרעת היא תוכחה אלוהית, האדם יכול בכל נקודת זמן לתקן את דרכיו, אך אם אינו עושה זאת, המכות מתעצמות. הצרעת נובעת מתוך רצון שהאדם יתוקן באופן אמיתי וכן. 
  • הצרעת היא סימן אזהרה, תמרור המסמן לאדם באופן הולך וגדל שהוא ניצב בפני אפשרויות חיוביות ושליליות ובידו לבחור ולהשתנות.
  • מעבר לחטא הטמון במילים הפוגעניות, הביקורתיות והריקות, קיים חטא חמור עוד יותר והוא הימנעות מעידוד, מהכרה ומחיוביות. 
  • אלוהים מתגלה לאדם באמצעות מילים ומכאן מקור קדושתן, מילים מחברות ומפרידות, לכן שימוש בזוי במילים משחית, שימוש לשבח במילים מחיה את כוחות הבריאה.