דברים // פרשת כי תבוא

כיצד‭ ‬נזכה‭ ‬לידיעה‭ ‬מן‭ ‬הסוד‭?‬

הדרך לזכות בצדיקות

"וּבָאוּ עָלֶיךָ כָּל־הַקְּלָלוֹת הָאֵלֶּה וּרְדָפוּךָ וְהִשִּׂיגוּךָ עַד הִשָּֽׁמְדָךְ כִּי־לֹא שָׁמַעְתָּ בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לִשְׁמֹר מִצְוֹתָיו וְחֻקֹּתָיו אֲשֶׁר צִוָּֽךְ׃ מו וְהָיוּ בְךָ לְאוֹת וּלְמוֹפֵת וּֽבְזַרְעֲךָ עַד־עוֹלָֽם׃ מז תַּחַת אֲשֶׁר לֹֽא־עָבַדְתָּ אֶת־יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּשִׂמְחָה וּבְטוּב לֵבָב" (דברים כ"ח)

  • כדי לזכות בברכה, על האדם לעבוד בשמחה ובטוב. הדרך לזכות בברכה היא לבחור כל יום בטוב, זאת הבחירה הניתנת לנו, בדיוק כפי שהבורא בוחר מדי יום להאיר את הבריאה מחדש. האור יכול להתקבל על ידנו באמצעות כלי קיבול, רק כך השפע יכול להתקבל, לפעול במקביל בעולם הגשמי והרוחני. אם התנהלנו בחטא, ביכולתנו לתקן זאת תמיד, שכן הרחוקים יתקבלו קודם: "בעלי תשובה עדיפים על צדיקים, שכך אמר: במקום שבו בעלי תשובה עומדים – צדיקים גמורים אינן עומדים.
  • הדבר המייחד את הצדיקים הוא הדעת ולא הרגש החולף. כאשר אדם לומד ומתעלה הוא זוכה לדעת, כפי שכתב הרמב"ם: "העולם הבא אין בו גוף וגויה אלא נפשות הצדיקים בלבד בלא גוף, כמלאכי השרת…  צדיקים יושבים ועטרותיהם בראשיהן ונהנין מזיו השכינה… ומהו זהו שאמרו נהנין מזיו שכינה? שיודעים ומשיגין מה שאינם יודעים והם בגוף האפל השפל". 
  • שכרו של אדם הוא לפי דרגתו ועל כך אנו צריכים לעבוד כל העת, כדי להרחיב את היכולות שלנו, לשפר ולהתעלות, אז נזכה לידיעה מן הסוד: "רבי יוחנן אמר כי יש שכר שעליו נאמר עין לא ראתה ושואלים מהו?: זה יין המשומר בענביו מששת ימי בראשית ועל כן לא ראתה אותו עדיין שום עין, סודות שזכו להם הצדיקים בלבד" (מסכת ברכות ל”ד). יראת שמיים כרוכה בחוכמה ובלימוד, כאשר נעשה זאת אז האדם ישתנה ויהפוך לכלי קיבול ראוי, כאשר נעשה זאת נזכה לידיעה מן הסוד.

עם ישראל מתקרב למקור השפע והברכה בארץ ישראל

"א וְהָיָה֙ כִּֽי־תָב֣וֹא אֶל־הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁר֙ יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֔יךָ נֹתֵ֥ן לְךָ֖ נַֽחֲלָ֑ה וִֽירִשְׁתָּ֖הּ וְיָשַׁ֥בְתָּ בָּֽהּ׃ ב וְלָֽקַחְתָּ֞ מֵֽרֵאשִׁ֣ית ׀ כָּל־פְּרִ֣י הָֽאֲדָמָ֗ה אֲשֶׁ֨ר תָּבִ֧יא מֵֽאַרְצְךָ֛ אֲשֶׁ֨ר יְהוָ֧ה אֱלֹהֶ֛יךָ נֹתֵ֥ן לָ֖ךְ וְשַׂמְתָּ֣ בַטֶּ֑נֶא וְהָֽלַכְתָּ֙ אֶל־הַמָּק֔וֹם אֲשֶׁ֤ר יִבְחַר֙ יְהוָ֣ה… יא וְשָֽׂמַחְתָּ֣ בְכָל־הַטּ֗וֹב אֲשֶׁ֧ר נָֽתַן־לְךָ֛ יְהוָ֥ה אֱלֹהֶ֖יךָ וּלְבֵיתֶ֑ךָ אַתָּה֙ וְהַלֵּוִ֔י וְהַגֵּ֖ר אֲשֶׁ֥ר בְּקִרְבֶּֽךָ" (דברים כ"ו)

  • לאחר המסע המפרך ורצוף המכשולים במדבר, בני ישראל קרובים מתמיד למקור הברכה, להיכנס לארץ ישראל, ארץ  זבת חלב ודבש. משה חושש כי דווקא כעת בני ישראל, ישכחו את הסיבות שבגללם אדם זוכה בברכה. כאשר יש לאדם הכול, הוא אינו מעריך ואינו זוכר מה המקור שהוביל אותו לטוב, הוא נוטש את הרוח לטובת החומר, מאבד את רגישותו לאחר, מתמכר להנאות ומתרחק ממקור השפע שהוא אחדות, נתינה ושמחות משותפות.

להתמסר
להתמסר, מתוך כוונה להתאחד עם האחר, תוך קבלת העצמי וקבלת האחר ללא תנאי.

אוצרות רוחניים מן החזון האלוהי – פרשת כי תבוא

  • מקור השפע הוא בנתינה ובהתמסרות ללא תנאי, מתוך שאיפה לאחדות, לניקיון רוחני ולערכים משותפים של טוב.
  • עלינו להפיץ את האור והשמחה באמצעות חגיגות ולימוד משותפים, לגרום למעגלים רחבים להצטרף ולהיות חלק מן השפע.
  • הדרך לזכות בברכה היא לבחור כל יום בטוב, זאת הבחירה הניתנת לנו, בדיוק כפי שהבורא בוחר מדי יום להאיר מחדש את הבריאה. 
  • לא מספיק להיות חכם ולפעול בעולם הגשמי, אלא יש לשפר כל העת את המידות הטבות, להתעלות בעולם הרוחני ולדאוג לאחר כאילו היית במקומו.
  • הדבר המייחד את הצדיק הוא הבינה והדעת ולא הריגוש החולף. רק כאשר אדם לומד ושואף לצדק הוא זוכה ליהנות מזיו השכינה.
  • שכרו של אדם הוא לפי דרגתו הרוחנית, על כך אנו צריכים לעבוד כל העת, כדי להרחיב את יכולתנו, להיטהר ולהתעלות, רק אז נזכה להגיע לצדיקות ולידיעה מן הסוד.