בראשית // פרשת נח

מדוע‭ ‬על‭ ‬האדם‭ ‬לראות‭ ‬תמיד‭ ‬את‭ ‬האל‭ ‬בפניו‭ ‬של‭ ‬האחר‭?‬

כאשר האדם פותח חלון, אור מציף את ליבו

"עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר, קִנִּים תַּעֲשֶׂה… צֹהַר תַּעֲשֶׂה לַתֵּבָה" (בראשית ו')

  • נח לא יכול היה לעסוק בלימוד, כי הוצרך לעסוק במלאכת הקמת התיבה, ולדאוג להזנת משפחתו ומגוון בעלי החיים. למרות זאת הגיע למדרגה שאלוהים דיבר איתו, מכאן שאדם אשר לא יכול לעסוק בלימוד מסיבות הכרחיות, יכול להתקרב לאל בדרכים אחרות, לכל אדם יש את האפשרות להתעלות ולהתקרב לבורא בדרכו.
  • נח פתח צוהר בתיבה, כלומר אפשר לאור להיכנס, להציף ולהפרות את נשמתו. גם עלינו לפתוח צוהר ולאפשר לאור ולידע להיכנס פנימה. האדם זקוק תמיד למקור אור חיצוני שיאיר ויפתח את ליבו, לכן עלינו גם לפתוח תמיד חלונות לעולם.

זכותו של כל האדם להתעלות בעולם

"וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים, זֹאת אוֹת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה אֲשֶׁר אִתְּכֶם לְדֹרֹת עוֹלָם. אֶת קַשְׁתִּי נָתַתִּי בֶּעָנָן… וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר, וְלֹא יִהְיֶה עוֹד הַמַּיִם לְמַבּוּל לְשַׁחֵת כָּל בָּשָׂר" (בראשית ט')

  • מגוון צבעי הקשת, כל אחד בפני עצמו קבועים ואינם משתנים (בשונה מאור השמש). הקשת היא קרן אור אלוהית אחת הנשברת לשבעה גוונים, קרני אור אלו מייצגות את רבגוניות בני האדם, לכן הקשת ראויה להיות מייצג קבוע של הבריאה. מן האדם הרוחני המאיר ועד לאדם הכבוי – לכולם זכות שווה להתעלות, ולהפיץ את אורם.

האדם מנסה למצוא קיצור דרך להעפיל לבורא

"וַיֹּאמֶר יְהוָה אֱלֹהִים, הֵן הָאָדָם הָיָה כְּאַחַד מִמֶּנּוּ, לָדַעַת, טוֹב וָרָע; וְעַתָּה פֶּן-יִשְׁלַח יָדוֹ, וְלָקַח גַּם מֵעֵץ הַחַיִּים, וְאָכַל, "וַיְהִי כָל-הָאָרֶץ, שָׂפָה אֶחָת, וּדְבָרִים, אֲחָדִים… ד וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה-לָּנוּ עִיר, וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם, וְנַעֲשֶׂה-לָּנוּ, שֵׁם:  פֶּן-נָפוּץ, עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ. ה וַיֵּרֶד יְהוָה, לִרְאֹת אֶת-הָעִיר וְאֶת-הַמִּגְדָּל, אֲשֶׁר בָּנוּ, בְּנֵי הָאָדָם" (בראשית י"א)

  • עלינו לשאוף להתעלות מתוך מאמץ אישי ויגיעה רוחנית, אין קיצורי דרך בהעפלה לעולם הבריאה. הגעה לעולם העליון ללא מאמץ אישי, היא קיצור דרך וגאווה שאין לשאתה. ניסיונם של בוני המגדל לרשת את אלוהים, ולהשיג שליטה בעולם בדרך הקלה, הוא נסיון אנוכי שאינו מתחשב באחר ואינו מחויב בדין ובחשבון. 

נח מגלה מהן הדרגות באמונה

"וַיָּבֹא נֹחַ וּבָנָיו וְאִשְׁתּוֹ וּנְשֵׁי בָנָיו אִתּוֹ אֶל הַתֵּבָה מִפְּנֵי מֵי הַמַּבּוּל" (בראשית ז')

  • לפי פירוש רש"י מצד אחד נח היה קטן אמונה, והמתין עד הרגע האחרון כאשר המים גאו, מצד שני נאמר כי נח: "איש צדיק תמים היה", כלומר אנו מבינים כי יש דרגות באמונה. עלינו לעלות בדרגות ולשקוד כל העת בעבודה רוחנית.

לשאוף לאחדות ולהרמוניה
לשאוף לאחדות ולהרמוניה עם האחר. להתגבר על האנוכי לטובת נתינה, ולהגיב באופן חיובי לכל שליליות שמנסה להחשיך אותנו.

אוצרות רוחניים מן החזון האלוהי – פרשת נח

  • האדם צריך לשאוף להתאחד עם הרבגוני ועם השונה, ולא לרדוף אותו או להיות בדיוק כמוהו – גאולה אישית יכולה לצמוח רק מתוך אחדות.
  • עלינו לחלוק תמיד משהו עם השונה מאיתנו, לתת, לשתף, לראות תמיד את האל בפניו של האחר. 
  • אדם יכול להתקרב לאל בדרכים שונות. לכל אדם יש אפשרות להתקרב לאל בדרכו, אם אדם מזכך מספיק את ליבו, יכולה להשתקף בו דמותו של האלוהים.
  • הקשת היא הסמל הטוב ביותר לבריאה ולחזון האלוהי, בכך שהיא מעלה את חשיבות רבגוניותם של בני האדם. לכל אדם יש זכות שווה להתעלות, ולהפיץ את אורו בעולם.
  • אין קיצור דרך בהעפלה לעולם הבריאה – טיפוס במדרגות הרוחניות ללא מאמץ, והשגת שליטה ללא התחשבות ודין וחשבון לאחר, הם ניסיון אנוכי שנדון לכישלון.
  • יש מדרגות שונות של אמונה, כל מדרגה שווה בערכה אם הושגה ביגיעה. עלינו לשאוף כל העת להשתפר, להיעשות טובים יותר ולגרום לאחרים להיות טובים גם כן.