עולם השופטים

יפתח הגלעדי נלחם בעמונים

שופטים , פרק יא

"וַיֹּאמְרוּ לְיִפְתָּח לְכָה וְהָיִיתָה לָּנוּ לְקָצִין וְנִלָּחֲמָה בִּבְנֵי עַמּוֹן" שופטים, יא, ו

"אִם מְשִׁיבִים אַתֶּם אוֹתִי לְהִלָּחֵם בִּבְנֵי עַמּוֹן וְנָתַן ה' אוֹתָם לְפָנָי אָנֹכִי אֶהְיֶה לָכֶם לְרֹאשׁ" שופטים, יא, ט

"וַיָּבֹא יִפְתָּח הַמִּצְפָּה אֶל בֵּיתוֹ וְהִנֵּה בִתּוֹ יֹצֵאת לִקְרָאתוֹ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלוֹת וְרַק הִיא יְחִידָה אֵין לוֹ מִמֶּנּוּ בֵּן אוֹ בַת" שופטים, יא, לד

בני עמון מאיימים על הישראלים באזור הגלעד. יפתח הוא תושב הגלעד אשר מנושל על ידי אחיו מאדמות המשפחה. הוא בורח ומתקבצת סביבו חבורת אנשים פוחזים ובריונים. כעת, כאשר נשקף איום, פונים אליו זקני הגלעד שיושיע אותם. יפתח מזכיר להם כי תמכו בגירושו, ולכן מציב תנאי כי יהיה מנהיג הגלעד גם אחרי הפורענות מול העמונים.

יפתח שולח שליח לעמונים כדי להבין את סיבת האיום. הוא מגלה כי העמונים זועמים על כיבוש עבר הירדן על ידי בני ישראל. הוא שואל מדוע נזכרו כעת, אחרי זמן כה רב, הרי השטחים האלו לא נכבשו מן העמונים וממילא נכבשו בכלל מן האמורים, וגם זאת רק לאחר שפתחו הם בקרב. המשא ומתן נכשל.

יפתח מקבל את השראת האל למלחמתו. הוא נודר נדר לזבוח לאלוהים אם ינצח במלחמה. המערכה עם העמונים מסתיימת בניצחון גדול ובכניעת העמונים. כאשר יפתח שב לגלעד, מקבלת אותו בתו בריקודים ובמחולות. הוא רואה זאת וקורע את בגדיו, ומודיע לה כי יהיה עליו לעמוד בנדר ולהקריבה לעולה כפי שהתחייב. ייתכן כי הכוונה לגזור עליה פרישות, שלא יזכה ממנה לצאצאים. היא הולכת להתבודד בהרים וחוזרת בהמשך. יפתח מקיים את הנדר. יפתח מעודד את הגלעדים למרות יחסי הכוחות הנוטים באופן ברור לטובת העמונים. בגישתו החיובית ומלאת התקווה, הוא מחדיר בלוחמים התלהבות ונהנה מהשראת אלוהים בצאתו למלחמה.

לפוגג‭ ‬את‭ ‬האנרגיות‭ ‬השליליות
לעודד‭ ‬גישה‭ ‬חיובית‭ ‬של‭ ‬קבלה‭ ‬ושל‭ ‬חמלה‭,‬ באור‭ ‬הטהור‭ ‬העליון‭ ‬דבר‭ ‬שלילי‭ ‬לא‭ ‬יכול‭ ‬להתקיים‭.‬