עולם הנבואה

אלישע מבכה את עתיד ישראל בפני חזאל

מלכים ב, פרק ח

"וַיֹּאמֶר גֵּחֲזִי אֲדֹנִי הַמֶּלֶךְ זֹאת הָאִשָּׁה וְזֶה בְּנָהּ אֲשֶׁר הֶחֱיָה אֱלִישָׁע" מלכים ב, ח, ה

"לֵךְ אֱמָר לוֹ חָיֹה תִחְיֶה, וְהִרְאַנִי ה' כִּי מוֹת יָמוּת" מלכים ב, ח, י  

אלישע מוסר לאישה משונם כי צפוי רעב וממליץ לה לעבור לפלשתים. כאשר היא שבה לישראל היא מגלה כי נחלתה נלקחה על ידי אחרים. נערו של אלישע גיחזי מספר למלך את סיפור הנס של החייאת בנה, והמלך מסייע לה ומשיב לה את נחלתה.

אלישע מגיע לדמשק. בן הדד, מלך ארם, חולה. הוא שולח את חזאל עם מתנות לאלישע לשאול אם ישרוד את מחלתו. אלישע מוסר לו כי ישרוד את מחלתו, אך ימות בדרך אחרת. לאחר מכן אלישע מתחיל לבכות. חזאל שואל אותו מדוע הוא בוכה, ואלישע משיב לו כי הוא ימלוך אחרי בן הדד וכי בתקופת מלכותו יכבוש ויכה קשות את ממלכת ישראל. המלכת חזאל היא אחת המשימות שקיבל אליהו הנביא בהר חורב, וכעת אלישע מוציאה אל הפועל. אלישע חולק את הידע עם חזאל. על אף הכאב שהדבר מסב לו, הוא משתף את המלך הארמי במידע. פעולות המלך הארמי הן חלק מנבואה מוקדמת של אליהו, נבואה שהיא חלק מתהליך התיקון שנגזר על ישראל.

ביהודה מולך יהורם בנו של יהושפט. לאחריו עולה בנו אחזיהו. שניהם מחזקים את הקשרים עם ממלכת ישראל, אך עושים את הרע בעיני אלוהים. הם מתרחקים מעבודת אלוהים ומתקרבים לפולחן האלילים. אחזיהו יוצא לביקור חולים אצל יורם בנו של אחאב לאחר שיורם נפצע בקרב נגד הארמים.

לחלוק את הידע
להיות מורה, לחלוק את החכמה והנסיון, להנחיל ידע בכבוד וענווה, גם מול התנגדות. עלינו להניע את תהליך התיקון בכל מי שמסביב.